Nowy

Szopka

Rzeszowska DobraNocka

10

Pielgrzymka

50-lecie

Dzisiaj jest

środa,
26 stycznia 2022

(26. dzień roku)

Licznik

Liczba wyświetleń:
1971200

 

 

 

 

 

Wybudowaliśmy studnię w Czadzie. Bóg zapłać za ofiary.

Powrót

1 stycznia 2022 r. ks. biskup Kazimierz Górny odprawił Mszę św. noworoczną. Pasterskie błogosławieństwo niech będzie udziałem każdego z nas.

Powrót

Powrót

W środę 15 grudnia br. odbyła się kolejna „Rzeszowska DobraNocka”. Organizatorami wieczorowych rekolekcji adwentowych dla studentów oraz młodzieży pracującej było Koło Akademickie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przy Uniwersytecie Rzeszowskim.

Powrót

11 października 2021 r. w kościele pw. Świętego Krzyża – Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej odbyły się uroczystości związane z 10. rocznicą koronacji cudownego obrazu Maryi. W tym dniu odbyło się również spotkanie Rodziny Radia Maryja.

Powrót

w 1-wszą sobotę po 16 lipca czyli liturgicznym wspomnieniu MB Szkaplerznej czciciele Maryi, zjeżdżają do sanktuarium do Czernej k/Krakowa. Nie mogło braknąć i nas Rodziny Szkaplerznej z Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Rzeszowie!

Powrót

25 czerwca 2021 r. pod hasłem „Z Maryją i Józefem w Kościele” wyruszyła 13. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka do Lwowa. Z powodu stanu epidemii pielgrzymka przebiega w formie sztafety i zakończy się na granicy Polsko-Ukraińskiej.

Powrót

Powrót

Powrót

Powrót

6 marca 2021 r. ulicami Rzeszowa przeszli mężczyźni w ramach akcji „Męski Różaniec”. Tym razem celem ich pielgrzymki był kościół św. Józefa na osiedlu Staromieście w Rzeszowie. Nabożeństwo rozpoczęło się o godz. 16.15 w kościele św. Krzyża w Rzeszowie, gdzie zebrani odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia

Powrót

„Bądźmy wierni Chrystusowej Ewangelii, krzyżowi i Matce Najświętszej, aby przekazać to dziedzictwo miłości Boga do człowieka następnym pokoleniom” – mówił bp Kazimierz Górny podczas Rzeszowskich „Kaziuków”. 7 marca 2021 r. Caritas Diecezji Rzeszowskiej już po raz 22. zorganizowała akcję wsparcia dla młodzieży polskiej ze Wschodu.

Powrót

Od 22 lat w pierwszą sobotę po 16 lipca czyli liturgicznym wspomnieniu MB Szkaplerznej czciciele  Maryi, zwłaszcza ci, którzy noszą szkaplerz gromadzą się w sanktuarium w Czernej k/Krakowa. I nas nie mogło brakować na tym spotkaniu! Mimo pandemii koronawirusa, z zachowaniem oczywiście wszystkich środków bezpieczeństwa, postanowiliśmy tradycyjnie, jak co roku wziąć udział w 22 Ogólnopolskim Spotkania Rodziny Szkaplerznej w Czernej.

O godzinie 6 rano nasza 15 osobowa grupka na czele z księdzem proboszczem Władysławem Jagustynem wyruszyła spod rzeszowskiej filharmonii w kierunku Krakowa. Niebo było zasnute chmurami, wyszła mgła, ale wierzyliśmy że wspólne spotkanie będzie radosne bez względu na pogodę. Na teren klasztornego parkingu zajechaliśmy kilkanaście minut po godzinie 9-tej. Do sumy odpustowej - głównego punktu uroczystości - wyznaczonej na godzinę 11 mieliśmy czas dla siebie. I tak jedni oddali się spacerom, podziwiając bezpośrednie otoczenie klasztoru, drudzy wybrali wspólną kawę i kanapkę w restauracji w Domu Pielgrzyma, inni na zakupy do okolicznych kramów z książkami i dewocjonaliami, a następnie każdy z nas indywidualnie udał się do głównego kościoła na modlitwę.

Hasło tegorocznego spotkania Rodziny Szkaplerznej było dwuczłonowe: „Totus Tuus  - Wszystko postawiłem na Maryję” -  słowa dwóch największych Polaków i pasterzy; św. Jana Pawła II i sługi Bożego ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Polski. Spotkanie przed łaskami słynącym i koronowanym obrazem Maryi na „Polskiej Górze Karmel” odbyło się z udziałem władz państwowych i samorządowych województwa, powiatu, gmin, różnych stopni i funkcji, kilkunastu kapłanów z kilku diecezji, współbraci karmelitów bosych z Polski i z misji afrykańskich pod kierunkiem prowincjała o. Tadeusza Florka OCD z Krakowa oraz tysiąca wiernych z ponad 40 miejscowości Polski południowej od Opola do Przemyśla. Przybyły wspólnoty i grupy karmelitańskie, członkowie Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych, a przede wszystkim kilkadziesiąt wspólnot Bractwa Szkaplerznego, jak i szeroko rozumianej Rodziny Szkaplerznej z południowej Polski z pocztami sztandarowymi. Rzeszów reprezentowały grupy z parafii Św. Krzyża, parafii św. Rocha ze Słociny, z Górna, Zaczernia i z parafii Farnej.

Mszy św. odpustowej przewodniczył bp Adam Włodarczyk z Katowic. W homilii podkreślił wagę szkaplerza Maryjnego, który sam nosi od wielu lat a otrzymał od śp. o. Mieczysława Woźniczki OCD. Prosty znak wiary, zawierzenia i miłości Maryi do nas, tak bardzo potrzebny jest dzisiejszym ludziom. Zaznaczył, że wymaga on jednak ciągłego upodobnienia się nas, dzieci Bożych, do Maryi, naszej Matki. Żywe świadectwo biskupa poruszyło wiernych słuchaczy słowa.

Po Mszy św. wielu pielgrzymów spędziło czas na wzajemnych spotkaniach, obudzeniu więzi bratersko-siostrzanych, tak bardzo potrzebnych nam Polakom, oraz na odpoczynku, posiłku i zwiedzaniu sanktuarium, klasztoru, Drogi Krzyżowej, dróżek karmelitańskich dawnego eremu, sekretariatu Bractwa Szkaplerznego (Rodziny Szkaplerznej), nowoczesnego Domu Pielgrzyma, księgarni Karmelitana, multimedialnych muzeów karmelitańskiego i misyjnego, kameralnego kina duchowego, stoisk wydawnictwa, czy kiermaszu misyjnego.

Tradycyjnie przed wyjazdem udaliśmy się  pod bramę wyżej cmentarza, by stąd całą grupą udać się śladem rzeźb Alfreda Kotowskiego na czerneńską Drogę Krzyżową. Powstała w latach 1986-1990 dla upamiętnienia fundacji karmelitańskiej pustelni przed 350 laty. Dziś stanowi dopełnienie terenu klasztornego,  gdzie piękno przyrody łączy się bezpośrednio z miejscem modlitwy. Gdy my zaczynaliśmy rozważania drogi krzyżowej przed ołtarzem polowym odbywało się nabożeństwo nałożenia szkaplerza świętego tym, którzy jeszcze go nie przyjęli oraz nabożeństwo eucharystyczne z odnowieniem przyrzeczeń szkaplerznych, różańcem i koronką do Bożego Miłosierdzia. Dziś już wiadomo, że kilkaset osób w ciągu tego odpustowego tygodnia przyjęło ten  piękny dar szaty Maryi – szkaplerz karmelitański, który jest traktowany jako sakramentalia w życiu wiernych.

Ostanie minuty wielu  z nas spędziło siedząc na murku przed kościołem, gdzie znajduje się plac z pomnikiem  Eliasza oraz źródełko w kształcie serca z rzeźbą kruka, który według Biblii przynosił mu pożywienie. Apogeum  działalności  Eliasza dotyczy Góry Karmel, gdzie ukazuje w całej swej mocy pośrednictwo, gdy przed zgromadzonym Izraelem modli się do Boga, aby On objawił swoją moc i nawrócił serce ludu. W całej Biblii nie ma chyba innej sceny tak wyraźnie przedstawiającej walki między siłami dobra i zła, między prawdą a fałszem.

Szkoda że dziś tak mało osób pamięta ten fragment ze Starego Testamentu, usuwając priorytet pierwszego przykazania.... i gubi się, zapominając prawdę, że natura nie znosi próżni. Gdy znika z serca Bóg, tam zaczynają rodzić się bożki. Dlatego nie brakuje dziś wszelkiego rodzaju bałwochwalstwa, nihilizmu czy niewłaściwego liczenia na doczesne możliwości, siłę własną....

Przed powrotem do domów wstąpiliśmy jeszcze do Łagiewnik , by ”przywitać się" ze św. s. Faustyną i oddać cześć Jezusowi Miłosiernemu. Ku zdziwieni nas wszystkich sanktuarium w Łagiewnikach było bardzo puste. Jezus z darem miłosierdzia czeka na swoich czcicieli. Do Rzeszowa wracaliśmy radośni i wdzięczni Bogu za otrzymane łaski i ludziom za czas przeżyty we wspólnocie.   

Małgorzata - pątniczka

Powrót

Msza św. w intencji poległych na Wschodzie i za wszystkich Kresowiaków połączona z akademią wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich z Zabratówki. Udział delegacji uczniów, nauczycieli i rodziców wraz z pocztami ze Szkoły Podstawowej z Zabratówki i Staroniwy.

Powrót

W ramach programu Akcji Katolickiej w naszej diecezji w naszej parafii przyjmowaliśmy relikwie św. Jana Pawła II. Całe wydarzenie miało miejsce w duchu modlitewnym z różańcem i Mszą św..

Powrót

„Jesteśmy zaproszeni, aby ruszyć z miejsca, z gnuśności, z lenistwa i duchowej apatii. Wykonajmy ten ruch z inspiracji św. Jana Pawła II, a nade wszystko samego Jezusa Chrystusa” – mówił bp Jan Wątroba podczas Rzeszowskiej Procesji Różańcowej. W modlitwie wzięło udział około półtora tysiąca wiernych. Nabożeństwo rozpoczęło diecezjalne obchody XIX Dnia Papieskiego pod hasłem „Wstańcie, chodźmy!”

Powrót

„Nie idziemy z okrzykami i transparentami, tylko z figurą Matki Bożej i różańcami. Idziemy w modlitewnej zadumie i ciszy, w duchu pokornego zaufania Panu Bogu” – mówił bp Jan Wątroba do uczestników „Męskiego Różańca”. 5 października 2019 r. czterokilometrową trasę z kościoła św. Krzyża do kościoła św. Józefa Kalasancjusza w Rzeszowie przeszło około 70 osób.

Powrót

25, 26 i 27 września 2019 r. odbyła się 23. Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Rzeszowskiej na Jasną Górę, w której łącznie uczestniczyło ponad trzy tysiące maturzystów. I ze szkół na terenie naszej parafii udali się uczniowie wraz z katechetami.

Powrót

Powrót

Powrót


W kościele Św. Krzyża – w duchowej łączności

z innym wiernymi w Polsce

 

POLSKA  POD  KRZYŻEM

 

Piątek; przez cały dzień wystawienie Najświętszego Sakramentu

 

godz. 15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzi

 

godz. 17.30- Droga Krzyżowa

 

godz. 18.00- Msza św.

 

Sobota; godz. 11.30 – adoracja Krzyża

                       

godz. 12.00 -  Msza św. z kazaniem

                 

godz. 17.30 – Różaniec – część bolesna

 

 godz. 18.00 – Msza św. z kazaniem

 

Niedziela; po każdej Mszy św. akty uwielbienia i wynagrodzenia

 

godz. 13.30 – Msza św. z udziałem Księży z dekanatu

 

16 stycznia jak co miesiąc oddaliśmy cześć Matce Bożej Szkaplerznej. Rozpoczęliśmy od nowenny w trakcie, której oprócz wspólnych wezwań zostały odczytane prośby i podziękowania składane indywidualnie. Kolejna grupa wiernych przyjęła również szkaplerz.

Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył J.E. ks. bp Kazimierz Górny. Mszę Świętą koncelebrowali ks. Stanisław Słowik, ks. Władysław Jagustyn, ks. Marek Story i ks. Grzegorz Kida. Oprawę muzyczną śpiewem ubogacił Chór Benedictus z Sanktuarium Matki Bożej Czudeckiej.

 Ks. Biskup w homilii nawiązując do niedzielnej ewangelii powiedział „że wrażliwość, spostrzegawczość Matki Najświętszej była do tego stopnia że zauważyła, że grozi pewnego rodzaju katastrofa. (…) Zatroskanie nie pozostało tylko w formie myślenia ale postanowiła zainterweniować. Kiedy gromadzimy się, tu w tej pięknej świątyni u początku roku, przekonani że Maryja jak Kanie Galilejskiej to i tak w tej Polskiej Kanie – jak mawiał Jan Paweł II – zatroskana jest i każdego z nas i o naszą Ojczyznę”. Wskazał w dalszej części homilii na szczególny rok z powodu 1050 rocznicy chrztu Polski – „to Mieszko zaprosił Pana Jezusa i Matkę Najświętszą w 966 roku do naszych dziejów, przyjmując chrzest, który jest najważniejszym wydarzeniem w życiu człowieka i w życiu narodu, sprawił, że nie tylko weszliśmy w kulturę łacińską, ale otrzymaliśmy program na całe nasze dzieje, jak kształtować je według Ewangelii, wierności Chrystusowi Panu wierności Ewangelii”.

Wskazał dalej ks. biskup na to, że Maryja i jej kult miał wpływ na kulturę i sztukę. Następnie nawiązał do św. Józefa Sebastiana Pelczara, który tu w tej świątyni kształtował swoją pobożność Maryjną. Wspomniał również homilista postać śp. ks. infułata Walentego Bala – jego głęboki patriotyzm i jego miłość do Matki Najświętszej.

Ks. bp. Kazimierz zwrócił uwagę w dalszej części homilii na Rok Miłosierdzia. „Jest to dla nas wszystkich okazja byśmy powrócili do wdzięczności Panu Bogu za niezgłębione miłosierdzie względem nas. Ostatnio tak pięknie przypomniał Ojciec Święty Franciszek przypomniał, że właściwe imieniem Boga jest MIŁOSIERDZIE”. Zachęcił również ks. biskup do pełnienia miłosierdzia w życiu codziennym według uczynków co do ciała i duszy. Wezwał również do przebaczania.

Na koniec złożył życzenia „(…) niech ten rok przez pełnienie czynów miłosierdzia jeszcze bardziej nas uwrażliwia, żebyśmy to nauczanie św. Jana Pawła II, który tak prosił nas bądźcie apostołami miłosierdzia,(…) niech objawia się w czynach miłosierdzia, niech ten rok potwierdzi, że Polska jest krajem katolickim, że przyczyniamy się żeby Ojczyzna nasza żyła programem świętości. Żeby w rodzinach, zakładach pracy, szkołach, urzędach dobroć i miłosierdzie były programem każdego z nas. O to prośmy Matkę Najświętszą, która jest obecna w dziejach naszej Ojczyzny jako nie tylko Pani i Królowa, ale jako Matka każdego z nas”.

Galeria zdjęć.

DE

 

Przejdź na stronę na Facebook

13 Rzeszowska Pielgrzymka Piesza do Lwowa 2021

Boże Ciało 21

Kaziuki 2021